FeelLike...

by svoboda&williams

Jak žít světově?
Nejlepší interiéry podle Dezeen Design Awards 2018

FeelLike

Magazín Dezeen je jeden z nejčtenějších magazínů o designu, architektuře a interiérech. Jeho redakce se nedávno usnesla, že uspořádá soutěž, do níž vybere ty nejlepší designové počiny, které za uplynulý rok na světě vznikly. Proto v už srpnu zveřejnil magazín užší výběr kandidátů, kteří budou soutěžit v 30 designových kategoriích, z nichž 8 spadá pod hlavičku interiérů. 27. listopadu v Londýně se všichni budou moci přesvědčit nejen o tom, kdo vyhrál jednotlivé dílčí ceny, ale také komu pětasedmdesátičlenná porota udělí 9 hlavních trofejí Ultimate Design Award, které hodnotí nejlepší výkony napříč kategoriemi.

Hlavními kritéria pro úspěch jsou podle poroty, kterou vedou mimo jiné designeři interiérů India Mahdavi a Afroditi Kassa, tři: krása předváděného produktu, inovativnost v přístupu k designu a prospěšnost vůči životnímu prostředí či svému bezprostřednímu okolí. Nízké vstupní poplatky mají zaručit, že soutěž nebude opanována pouze velkými hráči na trhu. Novinkou je i kategorie věnovaná 3D designu. Jak si v tomto prostředí vedl interiérový design, který nás zajímá nejvíce? Podívejme se do užšího výběru soutěže – vybrali jsme pro Vás 5 nejpůsobivějších interiérů.

Lázně Yasuragi

Betonová budova stockholmských lázní ze 70. let postavená japonským architektem Yoji Kasajimou se oblékla do nového hávu. Švédské studio DAP ji vtisklo podobu, která zachovává stěžejní atributy japonské architektury – transparentnost a prosvětlenost.

 

Chaloupka kapitána Kellyho

Velrybářská chalupa při pobřeží Tasmánie zase přilákala studio John Wardle Architects. Ti ponechali některé prvky původního stavení z 30. let 18. století a zároveň se pustili do odvážné rekonstrukce, která staví do popředí její dřevěné jádro.

 

Výstava We Are the Remix

Sofia Hedman a Serge Martynov založili multidisciplinární studio Museaa, které se věnuje především instalacím ve výstavních prostorách. V roce 2017 došlo ke spolupráci s Röda Sten Konsthall ve švédském Göteborgu a výsledek mluví za vše – barevné panely rozehrávají sugestivní hru se světlem a propůjčují výstavnímu prostoru novou image.

 

Atelier Monoarchi

Čínské architektonické studio Monoarchi pro sebe navrhlo ateliér, ve kterém by chtěl tvořit nejeden architekt. Minimalistické betonové oblouky a železné konstrukce prostě pořád mají šmrnc.

 

Knihkupectví Yueyue 

V interiéru šanghajského knihkupectví Yueyue se snoubí knihkupectví rovnou dvě: prostor pro prodej knih o volném umění, který tvoří průchozí koridory, a inkluzivní prostor pro všechny druhy čtenářstva v podobě otevřených místností. Na svědomí ho má čínský atelier Archmixing.

 

Mohlo by vás zajímat