FeelLike...

by svoboda&williams

Výstava Czech Innovation Expo
vás provede virtuálním stoletím české vědy a výzkumu

FeelLike

V rámci oslav 100 let České republiky uspořádala Česká centra výstavu – CZECH INNOVATION EXPO, která představuje nejvýznamnější české vynálezce, vědce a inovátory uplynulého století. Na první pohled jsou v expozici k vidění jen zdánlivě nedbale rozmístěné dřevěné přepravní bedny, jež stejně jako stěny pokrývají  minimalistické abstraktní obrazce. Samotné exponáty se zjeví až po použití chytrých tabletů a smartphonů, vybavených aplikací pro rozšířenou realitu (AR). Česká centra totiž tuto interaktivní výstavu uspořádala ve spolupráci se společností VR_MUSASHI.

Mikuláš Křen, ředitel a zakladatel VR_MUSASHI, se svěřil našemu magazínu: „Výhoda této expozice tkví v tom, že může probíhat na několika místech najednou. Vyrobili jsme tři sady prázdných beden s piktogramy, které mohou putovat kdekoli po světě, kde se nachází Česká centra. Lidé si mohou buď stáhnout aplikaci, kterou jsme vyvinuli, na svůj chytrý telefon, nebo zapůjčit tablet na místě. Když namíří kameru přístroje na vystavený piktogram, zobrazí se jim takzvaná ‚augmented reality,‘ neboli stane se to, že vyobrazení, které vidíme na displeji, se dokreslí animací. Zároveň nemusíme řešit žádná drahá cla nebo poštovné za dovoz výstavy do zahraničí, jelikož jediné, co reálně převážíme, jsou právě jen bedny. Je to taková metafora na vývoz českých nápadů a inovací.“

Jak už její název napovídá, VR_MUSASHI je firma zabývající se virtuální realitou a trojrozměrnou grafikou, respektive jejím užitím v rozmanité škále oborů, jako je třeba architektura, obchod s nemovitostmi nebo umění. Procházka výstavou nabízí tři tematické okruhy, jejichž piktogramy dokreslil design „z pera“ VR_MUSASHI – čeští vynálezci, ikonické značky jako Jawa nebo Preciosa, a současní inovátoři a značky, mezi které se řadí například Jan Procházka a jeho velkokapacitní baterie, Lasvit nebo Socialbakers.

Každý z efektních klikyháků vás zároveň dokáže přesměrovat na web s popiskem a s doplňujícími informacemi o daném inovátorovi a jeho vynálezu, jelikož funguje jako kód, který spíná animaci na displeji přístroje. K dispozici jsou v expozici také „VR“ brýle, které vás mimo jiné nechají projet se legendární Slovenskou strelou. „Návštěvník v prostoru interaktivně a s podníceným zájmem objevuje informace skryté za ornamentálními linkami a značkami nejen na stěnách, ale i na exportních bednách. Ztrácí tak zábrany a noří se do vzrušujícího objevování. Neodchází, dokud si výstavu neprohlédne do posledního vynálezce,“ uvádí Jan Drozda, umělecký ředitel výstavy Czech Innovation Expo.

Chtěli jsme technologii rozšířené reality použít jinak než kdokoliv před námi. Věříme, že právě doplňováním již existujícího tvaru na stěně pomocí rozšířené reality, jsme první, kdo tímto způsobem tuto technologii využil,“doplňuje designér Vítek Škop.

Takže neváhejte a projděte se virtuálním stoletím české vědy a výzkumu! Kdy a kde? Pokud zrovna nejste v Madridu nebo Šanghaji, pak v Galerii Českých center v Rytířské ulici, 31 v Praze, která má otevřeno vždy od pondělí do pátku mezi 11:00 a 18:00. Pozor, pražská výstava končí už 28. 11. 2018!

Mohlo by vás zajímat