FeelLike...

by svoboda&williams

Totální umění:
Olafur Eliasson navrhl svůj první dům od A až po Z

FeelLike

Olafur Eliasson, věhlasný islandský umělec a zakladatel berlínského Studia Olafur Eliasson, se pustil do své první architektonické eskapády. 9. června 2018 se poprvé otevřely brány Fjordenhusu, sídla osvícené dánské firmy KIRK KAPITAL, jehož zpracování má na svědomí právě Eliasson a jeho kolektiv. Společně představili novum, dům jako zevrubné umělecké dílo. Jejich návrh pokryl vše od architektonického plánu po interiér, jemuž dominují nejen Eliassonovy sochy a objekty, ale i autorský nábytek a osvětlení z dílny jeho kolegů.

Že se jedná o solitér jak architektonický, tak urbanistický dokládá i umístění tohoto ojedinělého domu. Nachází se doslova na vodě, ve fjordu a stejnojmenném přístavu Verje, se kterým je spojen decentním můstkem. Ten návštěvníka zavede do veřejně přístupného přízemí této cihlové stavby – jakési molo, na němž si člověk připadá jako obklopený vlnolamy. Skrz její čtyři homole a rozbouřené parabolické klenby připomínající vlnobití má výhled na moře a protější stranu přístavu. Jejich propletení vyúsťuje do oválných a elipsovitých průhledů, které dávají této stavbě svérázně „hydromorfní“ ráz. Vrchní patra této budovy pak slouží jako sídlo pro výše zmíněnou rodinnou firmu potomků vynálezce LEGA.

Architekt Sebastian Behmann, vedoucí designu ve Studiu Olafur Eliasson, říká: „Během procesu jsme věnovali zvýšenou péči choreografii a kadenci prostoru. Použili jsme světelnou modulaci a akustiku, abychom zvýraznili všechny smyslové aspekty této budovy. Fjordenhus působí v přístavu jako socha, tedy jako souznění pevných materiálů a prázdných míst. Tyto místa – hlavní body interakce mezi interiérem a exteriérem – jsou stěžejním designovým prvkem a tvoří parabolická, vícepatrová okna. Naši zákazníci pochopili, jakou hodnotu veřejně přístupné přízemí této budovy podél náměstíčka a jeho mola s ohledem na zážitek, který spojení této stavby a jejího okolí – veřejného prostranství – poskytuje, má.“

Olafur Eliasson (*1967) je všestranný umělec, který se věnuje umění ve veřejném prostoru, a to hlavně malbě, soše, fotografii, filmu a instalacím. Po studiích na Dánské královské akademii výtvarných umění založil v Berlíně v 90. letech Studio Olafur Eliasson. Za svou kariéru stihl vystavovat na benátském bienále nebo newyorské MoMě. Mezi jeho nejvýraznější počiny patří například výstava The Weather Project (2003) v londýnské Tate Modern.

Autor: FeelLike

Datum: 23.8.2018

Témata:

Mohlo by vás zajímat

Autor: FeelLike

Datum:

Témata: