FeelLike...

by svoboda&williams

Staré jako nové: kolaudace Šáreckého dvora

FeelLike

Že si starobylé s moderním nerozumí je názor, který v Praze zastává kdekdo. Naštěstí však existují projekty, které si nejenže váží odkazu generací minulých, ale také hledí směle do budoucna a drží takříkajíc prst na tepu doby.

Představy, že památkově chráněné lokality jsou jen výspou archeologů nebo turistů, vyvrátil residenční komplex Šárecký dvůr, jehož zhotovení má na svědomí developerská firma CRESTYL.  Majstrštyk, jako je tento, je věc zřídkakdy vídaná. Do srdce starého panství ve Starých Vokovicích, nedaleko od stanice metra Nádraží Veleslavín, se studiu Bogle Architects podařilo implantovat moderní obytný komplex, jemuž vévodí pět nových budov a citlivě přestavěné barokní stavení. O jejich ohleduplné minimalistické interiéry se postaralo studio Chmelař architekti a my byli u jejich otevření.

Slavnostní kolaudace a ukázka vzorových bytů navrhnutých společnostmi Manuall a Soffa se konala 14.6.2018. Soirée se přiblížilo české stopě v Milánu, jelikož o doprovodný program se postaraly tanečnice Prague Burlesque Royal a hudební atmosféru dotvářely gramofony rodinné firmy 440 AUDIO. Že nestačí jen hezky bydlet a že „chlebem živ je člověk“ dokázal šéfkuchař Marek Raditsch se svou gastronomickou show. Setkání se vedlo v decentním a exkluzivním duchu po právu náležícím výjimečnosti této události. Při této příležitosti se návštěvníci mohli přesvědčit, že staré si s novým skutečně může padnout do noty.

„Jednotící ideou projektu je rovnováha mezi ‚starým a novým‘, v jejímž rámci oživené původní budovy harmonicky ladí s moderními zásahy. Výrazná současná architektura tvoří pozadí pro parkové plochy, navržené ateliérem Šmídová Landscape Architects. Pestrobarevné parkové plochy celý projekt sjednocují, napomáhají dosažení souladu mezi historickými a moderními prvky a propojují areál s blízkou vodní nádrží Džbán. V návrhu projektu hraje významnou roli technologie, která dává vzniknout projektu 21. století v tomto historickém kontextu,“ nastiňuje koncepci projektu Ian Bogle z ateliéru Bogle Architects.

Doufejme, že podobných projektů bude v budoucnu jen houšť a že některé pražské čtvrti zase ožijí komunitním životem.

 

Autor: FeelLike

Datum: 11.7.2018

Témata:

Mohlo by vás zajímat