FeelLike...

by svoboda&williams

Designblok 2018. Za čím vyrazit a koho nepřehlédnout?

Jak známo, Designblok se může pyšnit statutem největšího designového festivalu v tuzemsku. Letos se mezi 25. a 30. říjnem koná jeho jubilejní 20. ročník a ústředním motivem se stala právoplatně jeho Oslava. Návštěvníci se budou moci těšit nejen na instalace 343 tvůrců, ale i přednášky, moderované diskuze, divadlo a třídenní maraton módních přehlídek pod hlavičkou renomovaných jmen, jako jsou Liběna Rochová, Klára Nademlýnská, Hana Zárubová, Pavel Brejcha, Monika Drápalová nebo Miro Sabo.

„Letošní výběr účastníků je především oslavou českého designu. Chtěli jsme dát prostor nejen mezinárodní špičce, ale také začínajícím tvůrcům. A tak vedle světových jmen budou k vidění čeští studenti. Je důležité sledovat a podporovat nastupující generaci tvůrců. A samozřejmě zůstat věrný i generaci, se kterou Designblok vyrůstal a ze které jsou už nyní etablovaní tvůrci. Myslím, že na letošním Designbloku najdete opravdu to nejlepší, co český design může v současnosti nabídnout, “ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Festival nabídne hned čtyři hlavní výstavní sekce. Superstudio obsadí 80 firem. Mezi ně se řadí kupříkladu Master & Master, Meyto, Jelínek nebo Javorina, svítidla uvede Brokis, Bomma, Čezeta předvede tradiční stroj v novém kabátě, Rückl vystaví interiérové doplňky ze skla a Renault speciální concept car Dezir. Naproti tomu Openstudio bude věnované 148 designérům, studiím, školám, módním návrhářům a mimo jiné rovněž představí výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selection. Art House umístěný v Lapidáriu Národního muzea zase vzpomene na umělecký design a hlavním tématem jeho 20ti expozic bude Pocta kráse. Oproti minulým letům bude novinkou Colloredo-Mansfeldský palác, jehož útroby zaplní designeři a studie v rámci výstavy Manifest. Mezi nimi například Jaime Hayon, Eva Eisler, Maxim Velčovský, Ineke Hans, Jorge Penadés, Petr Babák, deFORM, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Zorya a chmara.rosinke.

„Výstava Manifest chce ukázat rozdílné přístupy k designu. Tvůrce jsme vybírali podle jejich způsobu přemýšlení a chápání designu. Zároveň jsou to designéři, které Designblok významným způsobem ovlivnil, a naopak oni ovlivnili Designblok. Výjimkou je potom Jamie Hayon, který bude na Designbloku vystavovat poprvé. Zato mu ale přichystal narozeninový dort ke dvacátému výročí,“ uvedl za kurátory výstavy Manifest Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

 

Mezi méně známé vystavovatele, které byste neměli opomenout napříč výstavními sekcemi, se pasuje například Michal Pražský. Ten bude prezentovat kolekci uranového skla. V tomto materiálu navržené mísy a svítidla září nezaměnitelnou zelenou barvou, a tvoří tak nevšední doplněk interiéru. Nedoporučujeme přehlédnout ani Stedina Design či kolekci dětských postýlek Miminum, jež spojuje jméno Filipa Mirbauera, mladého designera, jehož díla budou k vidění i v samostatné výstavě věnované jeho jménu.

Toto vše naznačuje, že letošní ročník dostojí dobrého jména Designbloku, takže neváhejte a vyrazte objevovat čerstvé vymoženosti českého i zahraničního designu!

Mohlo by vás zajímat