FeelLike...

by svoboda&williams

David Hockney, nejdražší žijící malíř

FeelLike

Obraz jednaosmdesátiletého britského malíře Davida Hockneyho nazvaný Portrét umělce (Bazén se dvěma osobami) se stal nejdražším dílem žijícího autora prodaným v aukci. Za rekordních 90 312 500 amerických dolarů byl vydražen v newyorské aukční síni Christie’s.


Dosavadní rekord držel americký umělec Jeff Koons se svým Oranžovým balonkovým psem, který byl v roce 2013 v New Yorku vydražen za 58,4 milionu dolarů (téměř 1,3 miliardy korun podle současného kurzu).

Po pěti letech rekord překonal a nejdražším vydraženým žijícím autorem se stal britský umělec David Hockney. Jeho začátky jsou spojovány s abstrakcí, ale v 60. letech 20. století významně přispěl k rozvoji uměleckého hnutí zvaného pop-art a je považován za jednoho z nejvlivnějších britských umělců 20. století. Jeho umělecký rukopis přitom ovlivnila také synestezie, vzácná odchylka ve způsobu vnímání. Díky ní vidí barvy v reakci na hudební podněty, což často využívá zejména v plánech na baletní a operní kulisy.

Cenu Hockneyho díla jistě zvýšil fakt, že Londýn žil minulý rok na jaře jeho rozsáhlou retrospektivou v galerii Tate Britain. Už v předprodeji se prodalo 20 tisíc vstupenek a celkově výstavu vidělo 478 tisíc lidí – nejvíce v historii této instituce. Londýnská galerie dílu Davida Hockneyho poskytla 12 výstavních místností. Výstavu tvořilo 250 děl z šedesáti let malířovy tvorby: kresby, malby, fotografie či digitální umění, které Hockney vytváří na smartphonech a tabletech. Výstava z Londýna pokračovala do pařížského Centre George Pompidou a Metropolitního muzea umění v New Yorku.


Její zásadní část byla věnována malířovu vrcholnému období 60. a 70. let. V roce 1961 David Hockney debutoval ještě jako student londýnské Royal College of Art a poprvé odjel do New Yorku. Tehdy zároveň otevřeně přiznal, že je gay – některé ze svých obrazů dokonce podepisoval slovy „Queer“ či „unorthodox love“ a odbarvil si vlasy na blond, protože blondýny a blondýnové si „užijí víc legrace“, jak říkal.

Na jednom z večírků u Andyho Warhola se seznámil s hercem Dennisem Hopperem, který ho pozval do Kalifornie. Uchvácen přepychem americké smetánky a půvabem kalifornských mladíků Hockney maluje série plaveckých bazénů a zavlažovačů na trávu. Zdánlivě banální idylická plátna obsahují i fascinující tragičnost nebo obavu z budoucnosti. Nejsilnější z těchto pláten se jmenuje Bigger Splash a na pozadí modernistické architektury zachycuje bazén se skokanským můstkem. Jen místo plavce už je tu k vidění pouze voda rozstřikující se nad hladinou.


Neméně silný je portrét Hockneyho přítele, amerického umělce Petera Schlesingera,
který je sledován samotným malířem: ten se zde stylizuje do role nezúčastněného pozorovatele, toho, kdo zaznamená citový defekt společnosti. Tedy obraz nazvaný Portrét umělce (Bazén se dvěma osobami), jež vznikl v roce 1972 a právě se stal nejdražším dílem žijícího autora prodaným v aukci.

Jeho vlastník, pátý nejbohatší britský podnikatel Joe Lewis, obraz prodal v aukční síni Christie’s v přepočtu za téměř 2,1 miliardy korun. Majetek tohoto obchodníka na devizových trzích je odhadován na 5,5 miliardy dolarů. Ve své sbírce má údajně také díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Luciana Freuda.

Foto: David Parry

Autor: FeelLike

Datum: 21.11.2018

Témata:

Mohlo by vás zajímat