FeelLike...

by svoboda&williams

Což takhle víkend s designem? Designblok 2018 slaví 20 let.

20 let zrál Designblok do své nynější velikosti. Díky jeho organizátorům se za dobu jeho existence povedlo shromáždit tisíce značek a designerů. Letošní jubilejní ročník není výjimkou a jako vždy boří rekordy – 343 vystavovatelů, to tu ještě nebylo, tak proč neoslavit 100 let republiky právě zde? A na co se můžete těšit?

Výstava Manifest promýšlí naši budoucnost.

Hned zkraje se Designblok hlasitě připomenul otevřením expozice Manifest, která ilustruje motto letošního ročníku, jímž je „Oslava.“ Výstava, která je umístěna do útrob Colloredo-Mansfeldského paláce, dostála svého jména, protože jako každý manifest myslí v prvé řadě na budoucnost. Organizátorům se zároveň povedlo sezvat českou designerskou smetánku a tu dochutit výraznými zahraničními kapacitami. Mezi nimi jsou například Maxim Velčovský, Olgoj Chorchoj, Zorya, Eva Eisler, Jorge Penadés, Ineke Hans nebo Jamie Hayon. Sami designeři zvedli hozenou rukavici, kterou jim organizátoři uštědřili umístěním jejich instalací do pozdně barokního interiéru paláce, a pojali je v duchu, který jednak oslavuje a jednak upozorňuje na palčivé otázky dneška i budoucnosti. Kdo zaujal při jejím otevření?

Lídrem expozice se ukázal být určitě Maxim Velčovský, jehož „plechovková“ instalace přemítá nad konzumním stylem života a jeho udržitelností: „Plechovka má pro mě symbolický význam, protože, jak víme, po válce vybombardovanou Evropu zachraňovala UNRRA se svými plechovkami. Svou instalaci jsem nazval „Yes, we can“ stejně, jako nazval svou kampaň Obama, jelikož stejně, jako si můžeme dnes všechno dovolit, tak taky můžeme zničit naši planetu kvůli našemu hédonismu. „Can“ znamená „můžeme,“ ale zároveň „konzerva,“ takže ano, můžeme ji konzervovat,“ uvedl při úvodní prezentaci a trochu ironicky tak poukázal na rozporuplnost tématu „Oslavy,“ které se naopak plně oddal Jamie Hayon se svým odlehčeným počinem „Cosmocake:“ „Je to takový rozmarný displej mých zásadních prací v designu, od počátku mé kariéry až po současnost. Ukazuje, jakým způsobem se můj kreativní vesmír převtěluje v produkty.“

Holandská designerka Ineke Hans si zase uvědomuje, jak se náš životní prostor neustále smršťuje vlivem vysokých nájmů a zdražujících se nemovitostí. Ve své instalaci „Explore & Act“ se v návaznosti na to zaměřuje na design nábytku a heslovitě definuje, na co mají designeři v tomto rychle se měnícím ekosystému brát zřetel. „Organizovala jsem London Salons. Vznikly z uvědomění, že realita designu nábytku spolu s výrobou, reklamou a prodejními metodami se rapidně mění. Je tu přebytek nábytku v době, kdy se lidé stěhují do menších domů a kanceláří. Společnost jako celek začíná spotřebovávat méně,“ tvrdí Ineke.

Výstavu Manifest můžete navštívit od 25. října do 4. listopadu, a to od 10:00 do 21:00 v Colloredo-Mansfeldském paláci, Karlova 2, Praha 1. Vstupné je 150 korun.

Ceny Designbloku znají svoje kandidáty.

Designérie, Openstudio, Superstudio a Art studio – tak se jmenují další z bezmála pěti hlavních výstavních sekcí, které může člověk navštívit. „Volba probíhala v deseti kategoriích a šanci na úspěch tak mají firmy, designéři, studia i školy. Zvolen bude také absolutní vítěz Designbloku napříč kategoriemi,“ říká Bára Švehlová, PR manažerka festivalu. Dnes, tedy v sobotu 27.řijna, se koná jejich vyhlášení v prostoru Designérie, a tudíž by byla chyba propásnout šanci vidět je všechny pohromadě. Za Openstudio je třeba zmínit Michala Pražského, jenž si svou nominaci vysloužil uranovým sklem se svou nezaměnitelnou zelenou barvou. Dále třeba Lukáš Novák Studio, jenž znovuobjevuje zapomenutou techniku tvorby skla lithyalin nebo DECHEM, které představí novou řadu svítidel a svítících objektů vycházejících ze slohů, které definovaly českou i světovou architekturu 20. století. Superstudio je význačné třeba sedačkami Chips Lounge Lucie Koldové pro firmy TON a Brokis, které jak název napovídá, připomínají smažené lupínky.

Instalace je možné shlédnout na Výstavišti Praha Holešovice, Praha 7, do pondělí 29.10.

 

Mohlo by vás zajímat